Jak odczytać klucz produktu Windows 8

W ostatnich czasach tj . po pojawieniu się systemu Microsoft Windows 8 producenci laptopów a także i komputerów przestali naklejać na obudowy kupowanych urządzeń naklejek licencyjnych systemów Windows.
Dlaczego tak się dzieje – otóż klucz licencyjny jest obecnie zaszywany niejako na stałe w biosie urządzenia, a tak naprawdę w następcy biosu czyli UEFI.

 

 

Zastosowaną tą metodę min. w celu eliminacji przywłaszczania kluczy produktów przez osoby trzecie oraz eliminacji problemów z niszczeniem naklejek z biegiem czasu. Prawdopodobnie także w wyniku wszechobecnej oszczędności w produkcji urządzeń elektronicznych.

Poniżej zdjęcie naklejki jakie najczęściej widnieje na spodzie laptopów z systemem Windows 8:

sticker

Jak zwykle to co dla producentów nie musi być dobre dla użytkownika.

Teoretycznie Windows powinien umieć odczytać klucz produktu z UEFI, jednak teoria teorią a praktyka praktyką.
Dlatego dobrze za wczasu odczytać klucz produktu i zpisac go sobie w razie awarii i ewentualnych problemów.

Idealnie nadaje się do tego oprogramowanie firmy NirSoft o nazwie ProduKey. Program dostępny jest pod adresem:

http://www.nirsoft.net/utils/produkey.zip

Jest to malutki program który nie wymaga nawet instalacji a który odczyta klucze produktu Windowsa ale także innych programów jak np. Offica.
Po ściągnięciu i rozpakowaniu archiwum uruchamiamy plik ProduKey.exe a program odczyta i wyświetli nam na ekranie klucze programów zainstalowane na naszym PC min. klucz produktu Windows 8.

 

2015-02-07_223108

 

Wyświetlone klucze można za pomocą programu zapisać do pliku lub zwyczajnie przepisać na kartkę.

Wszystko jest ok jeśli system działa sprawnie. Gorzej jeśli coś uległo uszkodzeniu i uszkodzony został dysk twardy a nie stworzyliśmy wcześniej nośnika odzyskiwania systemu ani nie odczytaliśmy klucza produktu.
W takim przypadku konieczne będzie zainstalowanie systemu Windows z odpowiedniej płyty instalacyjnej, która nie wymaga klucza produktu podczas instalacji.

Następnie na komputerze należy uruchomić program WOLF – Windows Operations & Library of Functions. Oprogramowanie to umożliwia odczyt klucza produktu Windows 8 z UEFI
komputera.

Program ściągamy ze strony: http://www.bytemedev.com/wolf/ .
Jest to również program który działa bez konieczności instalacji. Po uruchomieniu go wchodzimy w zakładkę ->”Software” (1) i podzakładkę „BIOS” (2), następnie klikamy w „Show/Hide” i wtedy w polu „Embedded Produkt Key” wyświetli się właściwy klucz produktu.

2015-02-07_2230012

 

Teraz wystarczy zaktualizować klucz produktu zainstalowanego wczesniej Windowsa i ponownie możemy się cieszyć legalną instalacją Windowsa 8.